S novým školním rokem začíná kolotoč výdajů
30. 08. 2017

S novým školním rokem začíná kolotoč výdajů

Začátek září. Končí prázdniny. Novopečení prvňáčci se nemohou dočkat. Rodiče se na jednu stranu těší, že nebudou každý všední den muset řešit hlídání dětí, na druhou zápasí s oprávněnou obavou, kolik je taková úleva na sklonku léta bude stát.

Pohled na rodinný rozpočet a stav bankovního konta po dovolenkovém létě nepatří k oblíbeným kratochvílím. Ale čas, kdy je potřeba čelit skutečnosti a vše srovnat, než začne více než třičtvrtěroční všední režim, dříve či později nastane.

K pravidelným výdajům přibudou jednorázové a nezřídka také nové náklady. Je třeba začít myslet na finanční stránku.


Rodiče prvňáčků čekají nové výdaje


Největší finanční změna čeká rodiny, jejichž dítě či, v případě vícerčat, děti vstoupí do školní brány vůbec prvně. Jsou to náklady, které se objevily zčistajasna.

Nejdříve se podívejme na relativně jednorázové platby. Především jde o výbavu, jako je školní aktovka, přezůvky, pouzdro na psací potřeby, láhev na pití, krabičky na svačinu, ručník a podobně. Cena těchto věcí se dá stlačit pár desítek korun pod dva tisíce.

Přes tisícovku se vyhoupnou výukové potřeby, jako jsou různé sešity, obaly, desky, psací potřeby a pomůcky pro výtvarnou výchovu.

Jsou tu ale ještě pohybové aktivity. Oblečení a obuv na ven a do tělocvičny, vybavení do bazénu. Plus minus půl druhého tisíce.


Co dále platí rodiče již vybaveného školáka


Z dítěte je právoplatný školák, připravený na první pololetí. Stálo nás to něco přes čtyři tisíce. Nastal čas, seznámit se s dalšími výdaji, tentokrát spíše pravidelného rázu.

Školní jídelna. Ceny jídel jsou dotované, takže na nich rodina nakonec neprodělá. Přesto se jedná o jistou změnu v zaběhlém režimu, na kterou je dobré být připraveni.

Pokud bude dítě chodit do družiny, i tady je nutné počítat s paušálním poplatkem. Ačkoli není vysoký, jde o další zápornou cifru.

K tomu všemu se přidá třídní fond, ze kterého se budou platit různé kulturní a další akce. A časem se do rodinné rutiny přikradou také zájmové kroužky.


Co dál?


Pokud se z prvňáka stane druhák, z druháka třeťák a tak dále, náklady se budou pohybovat na více či méně podobné hranici.

Něco dítěti zůstane z předchozího ročníku, z něčeho vyroste, něco se spotřebuje, něco ztratí. Budou se postupně měnit náklady na výukové pomůcky. Na kroužky a vybavení do nich.

Přespolní žáci budou potřebovat také odvoz, ať už autem s rodiči nebo u starších potomků dojíždění hromadnou dopravou.


A co je vlastně předtím?


Ještě než se dítě stane školákem, učiní jeden důležitý mezikrok k samostatnosti. Tím je mateřská škola.

Také školka vyžaduje úpravu rozpočtu. Vstupní náklady sice nejsou až tak vysoké, ale nemusí být ani zanedbatelné. Zahrnují ložní prádlo pro děti, které přes poledne spí ve školce. Přezůvky, toaletní potřeby. A také oblečení a obuv na venkovní i vnitřní aktivity.

Novým známým s nataženou dlaní v rodinném rozpočtu se stává stravné a školkovné. U posledně jmenovaného poplatku je alespoň výhodou, že jej lze v daňovém období započítat do základu daně. Měsíční součet obou položek se ve státní školce může pohybovat kolem patnácti stovek.

Jak vyplývá z našeho dnešního článku, finanční zátěž spojená se školní a předškolní docházkou rozhodně není bezvýznamná. Je důležité se na ni náležitě připravit a vyhradit jí v rodinném rozpočtu náležité místo.

Drahoslav Feit
Autor: Drahoslav Feit

O mně

Dorý den Vážení návštěvníci tohoto webu.

Ať už Vás sem přivádí cokoliv, jedno je jasné. Vaše budoucnost Vám není lhostejná.

 

Jako poradce pracuji od roku 2008 :

Průzkumy ukazují, že až 80% lidí se v průběhu života setká s určitými finančními problémy. Asi Vás teď překvapí, že ve většině případů není problém v tom, že by lidé málo vydělávali , ale chyba je ve špatném zacházení a hospodaření s penězi.

 

Tento web Vám pomůže vyznat se ve složitém světě finančních produktů.

 

Stačí si přečíst několik článků na tomto webu a uvidíte, že základní přehled se Vám dostane pod kůži velmi rychle. Žádný "finanční poradce" pak nebude mít šanci Vás jakkoli obalamutit.

 Profese finančního poradenství v ČR utrpěla mnoho šrámů. Hlavní příčinou je zejména její nedostatečná regulace. Této profesi se v dnešní době věnuje celá řada rádoby "odborníků", kteří vědomě či z neznalosti prodávají nevhodné nebo špatně nastavené finanční produkty.

Ptáte se jak se bránit ? Posuzujte své poradce podle toho, jak přemýšlí o Vašich penězích. V praxi je samozřejmě velmi obtížné toto zjistit předem , ale právě kvůli tomu je zde tento web. Všechny rady a doporučení, které zde najdete, jsou vyzkoušené v praxi a mají svůj základ v logickém přemýšlení o životě a penězích.

 

Pokud jste dočetli až sem, máte můj obdiv a děkuji Vám. Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, využijte kontaktů na tomto webu. Rád se s Vámi sejdu u kávy.

 

Drahoslav Feit

Stáhněte si zdarma

Pět užitečných tipů pro vaši peněženku

zpracováním osobních údajů

Stáhněte si zdarma

Pět užitečných tipů pro vaši peněženku

zpracováním osobních údajů