Sílící koruna a její dopad na spotřebitele
31. 01. 2018

Sílící koruna a její dopad na spotřebitele

Česká koruna v poslední době neustále posiluje. Na sklonku ledna 2018 se přehoupla přes pětileté maximum. Vůči euru se dostala na sazbu pod 25,30 Kč/EUR, vůči americkému dolaru pak na 20,26 Kč/USD. Jaké jsou příčiny a jak se tento trend projeví na každodenní ekonomice?

V dubnu 2017, do kdy bankéři uměle udržovali kurz eura nad 27 korunami, byl ukončen kurzový závazek ČNB. Od té doby již česká koruna posílila o 6,8 procenta. Od začátku roku už koruna vůči euru povyrostla o dvacet haléřů.

 

Motory růstu koruny

Růstu koruny napomáhá především očekávané zvýšení sazeb na nejbližším zasedání České národní banky, naplánovaném na 1. února 2018. Půjde již o třetí navýšení od ukončení intervencí.

Někteří členové bankovní rady navíc předpokládají rychlejší růst sazeb v letošním roce, než tomu bylo v minulých obdobích. S tím se pojí i mírně vyšší riziko inflace.

Koruna navíc posiluje ruku v ruce se sílícím eurem. Tenčí se tak rozdíl mezi eurem a americkým dolarem, a potažmo tedy také mezi dolarem a korunou.

 

Bezprostřední dopady na spotřebitele

Co tyto posuny v poměrech měn znamenají pro běžný spotřebitelský život?

Přímým důsledkem je úspora finančních prostředků při nákupu z online obchodů v dolarech. Při neměnných cenách se ušetřená částka dostává na pětinu původní částky. Pozitivně se to projeví například při nákupu elektroniky.

Změnu pocítí i lidé, kteří cestují do zahraničí. Příznivější poměr koruny k západním měnám se odrazí například na dostupnosti kvalitnějších služeb a zboží při zahraničním pobytu.

Na samotných cenách zájezdů se trend sílící koruny naopak spíše neprojeví. Počítají s ním totiž i cestovní kanceláře a do koncové ceny jejich služeb se spíše promítají jiné faktory, jako je například aktuální oblíbenost či rizikovost dané oblasti.

Co se týká importovaného zboží na pulty českých obchodníků a distributorů, jsou změny spíše liknavější a mají dlouhodobější charakter. Například právě ceny elektroniky jsou navíc chráněny před výkyvy kurzu cenami fixně sjednanými na delší období.

Ceny pohonných hmot se i díky posilování koruny drží na příznivé hranici, přestože je poměr kurzu spíše marginální povahy.

 

Objemový růst nákupů v zahraničních internetových obchodech

Nakupování v zahraničních e-shopech vykazuje jasně vzestupnou tendenci a zažívá prokazatelný boom.

Ceny některého zboží jsou na mnohých zahraničních retailových portálech ve srovnání s místními cenami velmi výhodné. Často dokonce tak výhodné, že se vyplatí i při případném přesažení magického cenového prahu 22 EUR, při němž je třeba doplácet na zboží clo nebo DPH, případně obojí.

Mnoho zákazníků tak objednává zboží například z čínských online obchodů, které nezřídka dokonce nabízí i dopravu zdarma. Nevýhodou však mohou být například problémy s případnou reklamací zboží.

Při ceně od 22 do 150 EUR se platí DPH 21 procent z ceny zboží. Pokud částka přesáhne 150 dolarů, platí se kromě DPH také clo.

 

Drahoslav Feit
Autor: Drahoslav Feit

O mně

Dorý den Vážení návštěvníci tohoto webu.

Ať už Vás sem přivádí cokoliv, jedno je jasné. Vaše budoucnost Vám není lhostejná.

 

Jako poradce pracuji od roku 2008 :

Průzkumy ukazují, že až 80% lidí se v průběhu života setká s určitými finančními problémy. Asi Vás teď překvapí, že ve většině případů není problém v tom, že by lidé málo vydělávali , ale chyba je ve špatném zacházení a hospodaření s penězi.

 

Tento web Vám pomůže vyznat se ve složitém světě finančních produktů.

 

Stačí si přečíst několik článků na tomto webu a uvidíte, že základní přehled se Vám dostane pod kůži velmi rychle. Žádný "finanční poradce" pak nebude mít šanci Vás jakkoli obalamutit.

 Profese finančního poradenství v ČR utrpěla mnoho šrámů. Hlavní příčinou je zejména její nedostatečná regulace. Této profesi se v dnešní době věnuje celá řada rádoby "odborníků", kteří vědomě či z neznalosti prodávají nevhodné nebo špatně nastavené finanční produkty.

Ptáte se jak se bránit ? Posuzujte své poradce podle toho, jak přemýšlí o Vašich penězích. V praxi je samozřejmě velmi obtížné toto zjistit předem , ale právě kvůli tomu je zde tento web. Všechny rady a doporučení, které zde najdete, jsou vyzkoušené v praxi a mají svůj základ v logickém přemýšlení o životě a penězích.

 

Pokud jste dočetli až sem, máte můj obdiv a děkuji Vám. Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, využijte kontaktů na tomto webu. Rád se s Vámi sejdu u kávy.

 

Drahoslav Feit

Stáhněte si zdarma

Pět užitečných tipů pro vaši peněženku

zpracováním osobních údajů

Stáhněte si zdarma

Pět užitečných tipů pro vaši peněženku

zpracováním osobních údajů