Snížení doplatků na léky pro seniory a děti
13. 09. 2017

Snížení doplatků na léky pro seniory a děti

S blížícím se chladnějším obdobím, kdy lidé bývají častěji nemocní, prošlo v průběhu léta senátem snížení doplatků na léky pro děti a důchodce starší 65 let, a to z 2 500 Kč na 1 000 Kč. U důchodců starších 70 let se částka snižuje dokonce na 500 Kč.

 

Léto končí a obyvatele středoevropských států čeká sychravý podzim a mnoho týdnů zimy. Kromě počasí se přidává méně světla akratší dny. Lidé spolu tráví více času v uzavřeném prostoru.

Zejména starší lidé a děti jsou, více než kdy jindy, náchylnější k nejrůznějším sezónním onemocněním. Právě včas tedy přichází senátem v srpnu schválená novela zákona, která snižuje limity doplatků na léky seniorům a dětem.

 

Zvýhodnění doplatků na léky pro sociálně citlivější skupiny

Po schválení senátem podepsal snížení také prezident republiky. Sociálně citlivější skupiny obyvatel budou mít tedy zvýhodněnou spoluúčast na těchto nákladech. Roční finanční dopad tohoto opatření vyjde na necelých půl miliardy korun (konkrétně se jedná o 440 milionů Kč). Novela vstoupí v platnost v lednu následujícího roku.

Do limitu se započítává částka do výše doplatku na nejlevnější léčivý přípravek obsahující stejnou léčivou látku. Nemusí jít tedy nutně o celou výši doplatků, které pacient u lékárníka nechá.

 

Úprava v hrazení očkování

V rámci vládní předlohy upravila sněmovna také úhradu některých očkování. Konkrétně se jedná o očkování seniorů proti pneumokokům a vakcinaci dětí proti papilomavirům.

Senioři mohli doposud bez doplatku využít pouze jeden druh vakcíny proti pneumokokům. Druhý je pak stojí přibližně tisíc korun navíc. Druhý typ vakcíny se ale považuje za šetrnější k pacientovi. Nově bude možné dosáhnout také na tento druhý typ bez doplatku.

U očkování proti papilovirům u dětí se jedná o odlišný typ změny. Doposud na vakcínu bez doplatků dosáhly pouze dívky, nyní se zvýhodnění začíná týkat také chlapců.

 

Kromě doplatků se mění také některé pravomoci praktických lékařů

Přijatá novela zákona rovněž rozšiřuje pravomoci praktických lékařů, a to v oblasti předepisování léků.

V dosavadní podobě zákona musel praktický lékař u některých léčiv poslat pacienta ještě ke specialistovi, sám je předepsat nesměl. Nově už sice tuto možnost má, pacient však přijde o nárok na hrazení příslušné části ceny léku ze zdravotního pojištění.

Drahoslav Feit
Autor: Drahoslav Feit

O mně

Dorý den Vážení návštěvníci tohoto webu.

Ať už Vás sem přivádí cokoliv, jedno je jasné. Vaše budoucnost Vám není lhostejná.

 

Jako poradce pracuji od roku 2008 :

Průzkumy ukazují, že až 80% lidí se v průběhu života setká s určitými finančními problémy. Asi Vás teď překvapí, že ve většině případů není problém v tom, že by lidé málo vydělávali , ale chyba je ve špatném zacházení a hospodaření s penězi.

 

Tento web Vám pomůže vyznat se ve složitém světě finančních produktů.

 

Stačí si přečíst několik článků na tomto webu a uvidíte, že základní přehled se Vám dostane pod kůži velmi rychle. Žádný "finanční poradce" pak nebude mít šanci Vás jakkoli obalamutit.

 Profese finančního poradenství v ČR utrpěla mnoho šrámů. Hlavní příčinou je zejména její nedostatečná regulace. Této profesi se v dnešní době věnuje celá řada rádoby "odborníků", kteří vědomě či z neznalosti prodávají nevhodné nebo špatně nastavené finanční produkty.

Ptáte se jak se bránit ? Posuzujte své poradce podle toho, jak přemýšlí o Vašich penězích. V praxi je samozřejmě velmi obtížné toto zjistit předem , ale právě kvůli tomu je zde tento web. Všechny rady a doporučení, které zde najdete, jsou vyzkoušené v praxi a mají svůj základ v logickém přemýšlení o životě a penězích.

 

Pokud jste dočetli až sem, máte můj obdiv a děkuji Vám. Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, využijte kontaktů na tomto webu. Rád se s Vámi sejdu u kávy.

 

Drahoslav Feit

Stáhněte si zdarma

Pět užitečných tipů pro vaši peněženku

zpracováním osobních údajů

Stáhněte si zdarma

Pět užitečných tipů pro vaši peněženku

zpracováním osobních údajů