Jak snížit náklady za energie? Chovejte se úsporněji
07. 09. 2022

Jak snížit náklady za energie? Chovejte se úsporněji

Asi není nikdo, kdo by v tuto chvíli neřešil ceny energií. To spoustu domácností přimělo, aby se pustily do rekonstrukcí svých nemovitostí nebo investic do nízkoenergetického bydlení. Na každé situaci se ale dá najít něco aspoň trochu pozitivního. Třeba to, že se naučíme chovat ekologičtěji. Podle srovnání zemí Evropy patříme totiž ve spotřebě energií mezi ty méně úsporné.

Zajímavé je, že podle posledních výzkumů nejvíc energií spotřebovávají Islanďané a nejúspornější jsou Albánci. Ale při srovnání zemí s podobnými klimatickými podmínkami nám patří přibližně prostřední příčka. Z tohoto pohledu nejlépe hospodaří s energiemi Rumuni a největší spotřebu energií mají naopak v Lucembursku.

Co můžete udělat pro větší úspory

Asi i vysokopříjmové domácnosti, které neřeší každou korunu, v tuto chvíli hledají cesty, jak snížit svoje náklady za energie. Nejvíce energie (68 procent) použijí české domácnosti na vytápění, což bude znát právě v zimě. Dalších 17 procent naší energetické spotřeby činí ohřev vody. 13 procent našich výdajů za energie vzniká při vaření a používání elektrických spotřebičů.

Jak tedy ušetřit energie, a tím pádem i náklady na ně? V chladných dnech větrejte krátce, ale intenzivně. Místnosti zbytečně nepřetápějte a raději si vezměte tričko s dlouhým rukávem a kalhoty než běhat po domě v kraťasech a tílku. Pořiďte si LED žárovky a zjistěte, v jaké energetické třídě máte stávající elektrické spotřebiče. Největším žroutem energie bývá lednička a také pračka.

Samozřejmě není nutné hned staré spotřebiče vyhazovat, ale u těch starších deseti let stojí za to zauvažovat nad koupí nových. Pořizovací náklady jsou sice vyšší, ale nové spotřebiče také spotřebovávají výrazně méně energie.

Jak v kuchyni?

Vařte jídlo s pokličkou. Můžete ušetřit až 50 procent energie a zkrátíte tím i dobu vaření. Ledničku dejte 5 až 10 centimetrů od zdi a na místo, kde není zdroj tepla. Tedy ne vedle trouby nebo tam, kde svítí přímé slunce. Když jdete do ledničky, snažte se ji nenechávat dlouho otevřenou.

Její chladicí část nemusíte chladit pod 5 stupňů Celsia a v té mrazicí nastavte hodnotu minus 18 stupňů, ne méně. Varnou konvici naplňujte jen takovým množstvím vody, kterou zrovna potřebujete ohřát. Stejně tak u myčky využívejte ekologický program s nižší teplotou, a pokud máte dvoutarifovou sazbu, zapínejte ji v době levnějšího tarifu.

Sprchujte se krátce a při praní používejte nižší teplotu

Největší energetické úspory při praní dosáhnete opět zapínáním v době levnějšího tarifu, pokud ho máte. A také při nižších teplotách praní, nebo když nebudete „prát na prázdno“. Jak u myčky, tak u pračky platí, že ji ideálně naplňujte do doporučeného maxima.

Tu poučku o tom, že čtyřminutová sprcha je až čtyřikrát úspornější než plně napuštěná vana, určitě znáte! No a hlavně, krátkým sprchováním snížíte i spotřebu vody. Ta za poslední rok zdražila také – v průměru téměř o pětinu.

Přeji vám, ať všechno zvládnete v klidu, v teple a s co nejmenšími náklady. A pokud řešíte, jak to všechno finančně utáhnete, a potřebujete se v oblasti financí poradit, ozvěte se mi přes stránku s kontaktními údaji.

Drahoslav Feit
Autor: Drahoslav Feit

O mně

Dorý den Vážení návštěvníci tohoto webu.

Ať už Vás sem přivádí cokoliv, jedno je jasné. Vaše budoucnost Vám není lhostejná.

Ve financích pracuji od roku 2008 :

2008 - 2015:  Pojišťovací a hypoteční poradce a investiční zprostředkovatel ve společnosti KAPITOL, a.s.

2015  do 28.2.2023:  Hypoteční expert, je vázaným zástupcem samostatného zprostředkovatele GOLEM FINANCE s.r.o. registrovaného u ČNB

2023 do současnosti: Hypoteční expert je vázaným zástupcem samostatného zprostředkovatele GEPARD FINANCE a.s. registrovaného u ČNB

2015  do současnosti:  Pojišťovací specialista pro oblast pojištění je vázaným zástupcem samostatného pojišťovacího  zprostředkovatele BP BROKER - POOL. CZ, a.s. registrovaného u ČNB

2015 do současnosti: Pro oblast investičních produktů je vázaným zástupcem investičního zprostředkovatele BP BROKER - POOL.CZ, a.s. registrovaného u ČNB

 

Moje oprávnění k činnosti vázaného zástupce samostatného zprostředkovatele GEPARD FINANCE a.s. a BP BROKER POOL.CZ, a.s. si můžete ověřit v registru České národní banky.

 Když sháníte peníze na nové bydlení, nemusíte běhat od banky k bance a zjišťovat jaká je jejich aktuální nabídka.

Aktuální parametry úvěrů vám ukáži u všech bank, které nabízí hypotéky. Používám chytrá data, proto znám aktuální úrokové sazby a vím, kde jsou zvýhodněné nabídky. Nabídky porovnám na základě specifikace vašich požadavků a hned vím, která banka dokáže vašim požadavkům vyhovět a která nikoli. Připravím vám detailní srovnání celého trhu a zároveň vám pomůžu peníze zajistit. Takže hoďte starosti se získáním peněz na získání nového bydlení za hlavu. Se mnou je budete mít včas. Budu vaším průvodcem od začátku až do konce celého procesu.

Mám zkušenosti v oblasti životního pojištění, pojištění majetku, vozidel, cestovního pojištění, pojištění podnikatelů a drobných živnostníků, pojištění odpovědnosti. Pečlivě analyzuji všechny produkty a možnosti na trhu a zpracovávám je do srozumitelné podoby. 

S klienty řeším i další drobné věci: V bance mi nabídli...je to pro mě dobré? Přestěhoval jsem se, potřebuji změnit adresy. Kamarád mi říkal o super spoření. Je to opravdu dobré a hodí se to pro mě? A mnoho dalších situací, které život přináší.....

Pokud jste dočetli až sem, máte můj obdiv a děkuji Vám. Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, využijte kontaktů na tomto webu. Rád se s Vámi sejdu u kávy.

 

Drahoslav Feit

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Máte správně pojištěnou vaši nemovitost?

Spočítejte si reprodukční cenu vaší nemovitosti ZDARMA.

Spočítat ZDARMA