27. 04. 2009

Vláda rozhodla – penzijní spoření čekají revoluční změny

Systém penzijního připojištění se od příštího roku mění. Kdokoliv se rozhodne pro toto dlouhodobé spoření, bude muset počítat s účastnickými fondy. Změny se týkají i těch, kteří penzijní spoření již zahájili.

Změny v penzijním připojištění, které vláda schválila v dubnu letošního roku, jsou součástí opatření, která by měla vést k větší efektivitě důchodového spoření. Díky chystaným úpravám by se měla zvýšit účast zaměstnavatelů i jejich příspěvky. Nespornou motivací ke spoření by měla být i možnost výběru různých typů penzijních plánů podle výnosnosti a rizik.

Jak to funguje
Penzijní připojištění je relativně výhodným způsobem zajištění svého životního standardu na důchodové období. Vstoupit do tohoto systému spoření může každý občan starší 18 let. Následně si bude v pravidelných intervalech (zpravidla měsíčních) odkládat částky dle vlastního výběru (alespoň 100 Kč) do penzijního fondu a k těmto sumám bude dostávat příspěvky od státu (50 až 150 Kč).

Výhodou penzijního připojištění je i možnost získání daňových úlev či dalšího příspěvku od zaměstnavatele. Nevýhodou je relativně dlouhá doba spoření. Na druhou stranu je možné se ke svým penězům dostat již po 1 roce spoření. Při výběru ale klient ztrácí nárok na státní příspěvky i jejich zhodnocení.

Určete si sami, jaký výnos chcete
Pro penzijní připojištění se rozhodly již více než 4 miliony lidí. Není se proto co divit, že se vláda snaží podniknout kroky k zefektivnění tohoto typu spoření. Novinkou je zavedení tzv. účastnických fondů. Ty by se měly podobat podílovým fondům. Každý účastník penzijního připojištění by si díky nim měl sám zvolit typ fondu, ve kterém chce své úspory zhodnotit.

Jednotlivé fondy budou nabízet rozdílné investiční plány, které se budou lišit především ve výnosnosti, ale tím pádem i v rizicích. Pokud se klient rozhodne pro na první pohled extra výhodný fond, může se stát, že vzhledem k vysokým rizikům o část úspor přijde. Zvážení plusů a minusů tak zůstává na každém a je vhodné se o potenciálních výnosech jednotlivých fondů poradit s finančním poradcem.

Změny pocítíme od roku 2010
Kromě možnosti výběru mezi rozdílnými fondy přislibuje vládní návrh i větší průhlednost hospodaření jednotlivých institucí. Ve fondech by totiž měl být oddělen majetek majitelů fondů od vkladů lidí. Účinnost nového penzijního spoření bychom měli pocítit od roku 2010, kdy by měl nový zákon začít platit. Kdo se tedy rozhodne pro tento typ úspor od příštího roku, automaticky si bude volit mezi jednotlivými fondy. Ti, kteří mají své penzijní spoření již aktivované, se budou moci rozhodnout, zdali zůstanou u starého systému, nebo přejdou k novému.

Změny se chystají také v oblasti předčasných důchodů. Současná legislativa dovoluje předčasný odchod do penze lidem, kteří mají 3 roky před řádným důchodovým věkem. V tomto případě se jim výše důchodu krátí o 0,9% za každých započatých 90 dní dřívějšího odchodu do důchodu. To by se mohlo změnit v následujících měsících díky chystaným vládním protikrizovým reformám.

Drahoslav Feit
Autor: Drahoslav Feit

O mně

Dorý den Vážení návštěvníci tohoto webu.

Ať už Vás sem přivádí cokoliv, jedno je jasné. Vaše budoucnost Vám není lhostejná.

Ve financích pracuji od roku 2008 :

2008 - 2015:  Pojišťovací a hypoteční poradce a investiční zprostředkovatel ve společnosti KAPITOL, a.s.

2015  do současnosti:  Hypoteční expert, je vázaným zástupcem samostatného zprostředkovatele GOLEM FINANCE s.r.o. registrovaného u ČNB

2015  do současnosti:  Pojišťovací specialista pro oblast pojištění je vázaným zástupcem samostatného pojišťovacího  zprostředkovatele BP BROKER - POOL. CZ, a.s. registrovaného u ČNB

2015 do současnosti: Pro oblast investičních produktů je vázaným zástupcem investičního zprostředkovatele BP BROKER - POOL.CZ, a.s. registrovaného u ČNB

 

Moje oprávnění k činnosti vázaného zástupce samostatného zprostředkovatele GOLEM FINANCE s.r.o. a BP BROKER POOL.CZ, a.s. si můžete ověřit v registru České národní banky.

 Když sháníte peníze na nové bydlení, nemusíte běhat od banky k bance a zjišťovat jaká je jejich aktuální nabídka.

Aktuální parametry úvěrů vám ukáži u všech bank, které nabízí hypotéky. Používám chytrá data, proto znám aktuální úrokové sazby a vím, kde jsou zvýhodněné nabídky. Nabídky porovnám na základě specifikace vašich požadavků a hned vím, která banka dokáže vašim požadavkům vyhovět a která nikoli. Připravím vám detailní srovnání celého trhu a zároveň vám pomůžu peníze zajistit. Takže hoďte starosti se získáním peněz na získání nového bydlení za hlavu. Se mnou je budete mít včas. Budu vaším průvodcem od začátku až do konce celého procesu.

Mám zkušenosti v oblasti životního pojištění, pojištění majetku, vozidel, cestovního pojištění, pojištění podnikatelů a drobných živnostníků, pojištění odpovědnosti. Pečlivě analyzuji všechny produkty a možnosti na trhu a zpracovávám je do srozumitelné podoby. 

S klienty řeším i další drobné věci: V bance mi nabídli...je to pro mě dobré? Přestěhoval jsem se, potřebuji změnit adresy. Kamarád mi říkal o super spoření. Je to opravdu dobré a hodí se to pro mě? A mnoho dalších situací, které život přináší.....

Pokud jste dočetli až sem, máte můj obdiv a děkuji Vám. Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, využijte kontaktů na tomto webu. Rád se s Vámi sejdu u kávy.

 

Drahoslav Feit

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Máte správně pojištěnou vaši nemovitost?

Spočítejte si reprodukční cenu vaší nemovitosti ZDARMA.

Spočítat ZDARMA